אהוד נתן מור
טוען רבני, עו"ד (LLM), נוטריון ומגשר
התמחות בדיני משפחה וירושה

ייצוג בבתי הדין הרבניים ייצוג בבית המשפט לענייני משפחה הליך גירושין- קבלת/נתינת גט כתובה / תוספת כתובה חלוקת רכוש מזונות אישה מזונות ילדים  מזונות משקמים משמורת חטיפת ילדים הסכמי ממון צוואות וירושות

וואטסאפ
משרד
נייד
מייל
אתר המשרד
פייסבוק
נווטו למשרד
אינסטגרם
ערוץ היוטיוב
בשורה התחתונה
אודות

תודה רבה לבורא עולם 

על הזכות הנפלאה שנפלה בחלקי לעזור לאנשים ולקיים את מאמר הפסוק:

"להציל עשוק מיד עושקו" (רמב"ם, הלכות סנהדרין, ב).

אנו נעשה הכל כדי להיות שליחים טובים של הקב"ה במטרה לסייע לכם להצליח בעז"ה.

משרדנו מקפיד על רמה מקצועית גבוהה, יסודיות ומעל הכל על יושרה ואמונה. 

האמונה בקב"ה והתורה הקדושה הם נר לרגלינו ומהם נגזרים כל פעולותינו ומפעלנו.

יהי רצון שבכל אשר נעשה יתקיים בנו מאמר הכתוב: 

"ויהיו כל מעשיך לשם שמיים" (מסכת אבות, ב, יב).

מאמרים

לצערנו הרב, בימינו אנו תופעת הגירושין כבר אינה זרה ויוצאת דופן. אנשים אשר חיו באהבה ובהערכה במשך תקופה ארוכה, מחליטים לסיים את מערכת היחסים ביניהם, וזאת על אף קיומם של ילדים (ואולי אף נכדים), אשר להם התא המשפחתי ו"הבית החם" הינו מקום מבטחם היחיד.

אבל לא על זה באתי לקונן במאמר זה. המסר העיקרי של המאמר הנוכחי הינה העובדה המצערת שלרוב אנו רואים כי תהליך הגירושין נתפס בעיני בני הזוג כמאבק ומלחמה ללא גבולות, תוך רמיסה, השפלה ודיכוי בן הזוג השני. "המטרות הטהורות" אותם רוצה בן הזוג השני להשיג בתהליך הגירושין, מתערבבות עם מסה רגשית ומשקעים כבדים שהצטברו לאחר אותה תקופה שהביאה לגירושין, ולעיתים אותן "מטרות טהורות" בכלל לא מושגות אלא נשכחות אי שם באבק המאבק. וכאן בדיוק נקודת המפנה שעל בני הזוג המתגרשים לשים את ליבםתהליך הגירושין יכול להפוך בקלות לתהליך "ריפוי" והבראה רגשית תוך השגת כל היעדים והמטרות אותם כל בן זוג רוצה להשיג– החל מיעדים כלכליים (זכויות בדירה המשותפת, דמי מזונות וכדומה), עובר לחינוך ילדים (הסדרי ראיה, חינוך וכדומה), וכלה בתכנית משותפת להמשך גידול הילדים והורות משותפת עד כמה שניתן כמובן.  התרגלנו בכל תחום בחיים לריב, לצעוק, להתעקש ולהילחם כדי להשיג את מבוקשנו, אבל כשזה מגיע לתהליך גירושין המאבק עולה לנו ביוקר פי כמה וכמה, מכיוון שבסופו של יום מי שהכי נפגע מ'המאבק המלוכלך' הינם הילדים אשר רואים את האבא שלהם או את האמא שלהם פוגעים או נפגעים, רומסים או נרמסים, וכולנו מבינים שהתפתחות רגשית בריאה כבר לא תצמח מכאן.

 

אז אפשר אחרת, איך? בעזרת תהליך גישור והידברות בין בני הזוג אנחנו המגשרים מביאים את כל אחד מהצדדים לביטוי מלא ולהשגת האינטרסים שלו במקסימום האפשרי, כל זאת תוך כבוד הדדי, העצמת החיובי, והשלמה אמיתית עם המציאות הקיימת בשטח. ומה שבאמת חשוב בכל התהליך היא העובדה שאנחנו המגשרים תמיד מזכירים לבני הזוג שטובת הילדים שלהם עומדת בראש ובראשונה בסדר העדיפויות. באמצעות תהליך הגישור אנו נותנים ביטוי לכעסים, להאשמות, לכאב ולתחושות האישיות של כל אחד מהצדדים, תוך תקשורת ישירה וכנה עם הצד השני. כך הופך תהליך הגירושין לתהליך של צמיחה והבראה אצל כל אחד מבני הזוג, כמעין שיחת סיכום יסודית בה כל צד מסכם את השנים שעברו, מעלה את התחושות וההבנות שלו מכל השנים, ובסופו של דבר מסתכל קדימה לקראת דרך חדשה, מבלי להשאיר "זנבות מאחור". אמא שלי תמיד אומרת שזה לא טוב לשמור בבטן, כי אח"כ כל החיים אתה אוכל את עצמך ולא סולח לא לעצמך ולא לשני. בגישור אנחנו עושים בדיוק את ההיפך: מוציאים, משתפים, ולעיתים אף בוכים ביחד, והכל כדי לסיים את מערכת היחסים בצורה יעילה, נכונה ובריאה. אני אגלה לכם סוד קטן, בתהליך גישור לא רק שהתהליך הגירושין הופך לקצר הרבה יותר (לעיתים מס' מפגשים), אלא גם לזול הרבה יותר מאשר מאבק משפטי עגום. בסופו של התהליך אני מייצרים הסכם גירושין הדדי- מתוך הסכמה- בו עולים כל ההסדרים הכלכליים והאחרים בין בני הזוג, ובכך באה לסיומה הפרשה המשותפת של בני הזוג. ההסכם מוגש לאישור בית המשפט או בית הדין הרבני ומקבל בעזרת השם תוקף של פסק דין.

אז אם כבר החלטתם להתגרש, אני מזמין אתכם לעשות את זה בצורה מכבדת ומכובדת תוך שמירה על הכבוד שלכם, של בני זוגכם ואף של ילדיכם. צריך לזכור שאחרי הכל אתם תמיד נשארים משפחה!

 
שלום חברים. כמעט מדי יום ביומו פונים אלי אנשים בענייני ירושה ואני נוכח לדעת שקיימת בנושא זה בורות עצומה, אז בואו נעשה סדר בסיסי בדברים:

במדינת ישראל כשאדם לא עלינו נפטר רכושו יעבור ליורשים שלו באחת מ- 2 הצורות הבסיסות הבאות:

  1. ירושה ע"פ צוואה.
  2. ירושה על פי דין.

 

חברים, ישנו הבדל משמעותי בין 2 הצורות הללובירושה על פי צוואה אדם מצווה את רכושו הקיים ו/או העתידי למי שהוא רק רוצה- כמעט ללא הגבלה. לדוגמא: אדם יכול לצוות את כל רכושו רק לבן הקטן שלו כי הוא הכי נחמד אליו, או למשל לצוות את הדירה שלו רק לבת שלו (כי היא תמיד אפתה לו עוגה לשבת) ואת שאר רכושו לשאר ילדיו בחלקים שווים, או אפילו לא להעניק ילדיו שום רכוש ואת כל רכושו לתת במתנה (אחר מותו), לארגון חסד כלשהו או לישיבה של תלמידי חכמים. ישנם מס' דרכים לערוך צוואה כאשר הנפוצה והרלוונטית ביותר היא עריכת צוואה אצל עו"ד מומחה בתחוםאני מדגיש מומחה בתחום מכיוון שעריכת הצוואה דורשת מיומנות והכרת הדין והפסיקה, אחרת יש סיכוי לא מבוטל שכאשר יגיע היום- אחרי 120 שנה- היורשים שאליהם התכוונתם בצוואה לא באמת יקבלו את מה שהתכוונתם לתת להם, הן בשל העובדה שהניסוח של הצוואה לא היה מספיק ברור, ובין אם הצוואה נעשתה בניגוד לחוק או הפסיקה ולכן החלק שנוגד את החוק יתבטל כלא היה (על כך במאמרים הבאים בעז"ה). 

 

הדרך השניה להוריש רכוש למישהו היא פשוט לא לעשות כלום. לפי החוק במדינת ישראל, אם לא ערכתם צוואה אזי חוק הירושה קובע – בלי לשאול או להתייעץ אתכם- איך הרכוש שלכם מתחלק. כלומר, יכול להיות שממש אבל ממש רציתם להוריש את הדירה רק לנכד שלכם כי הוא תמיד בא לבקר אתכם אחרי הקידוש בליל שבת (ולא לאף אחד מהילדים שלכם), אבל באופן מאוד מצער וממש מפתיע לא הספקתם לעשות צוואה אצל עו"ד…. חס ושלום!

 

נסכם את הדברים: כשאדם לא עלינו נפטר צריך לבדוק אם הוא השאיר אחריו צוואה (כיצד בודקים אם יש צוואה נלמד בעז"ה במאמרים הבאים), אם הוא לא השאיר צוואה הרכוש שלו יתחלק בין היורשים על פי הדין לפי מה שקובע חוק הירושה, אם הוא השאיר צוואה- הרכוש יהיה של מי שהמוריש כתב בצוואה גם אם זה לא ממש מוצא חן בעיניכם. 

 

הצעתי החמה אליכם היא: אם אתם רוצים לערוך צוואה אל תחכו אפילו דקה, גשו לעו"ד מתאים ותערכו את הצוואה, כדי שלא חס וחלילה יהיה מאוחר מדי…

אחר. המסתמך על האמור לעיל, עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד. 

 

כפי שהחלנו לבאר בשבוע שעבר, כדאי שכל אחד מאיתנו יהיה מודע לפעולות החשובות והכרחיות שעל נפגע בתאונת דרכים לבצע, מיד לאחר שנגרם לו נזק גוף בתאונת דרכים. כאמור, למילוי אחר הפעולות המפורטות לקמן נודעת השפעה עצומה על גודל הפיצוי אותו יקבל הנפגע מחברת הביטוח, ולעיתים אף על עצם הפיצוי.

 

במאמר האחרון למדנו שהפעולה הראשונה לביצוע- מיד לאחר התאונה- הינה 'איסוף ורישום פרטי האירוע (פרטי הרכבים והנוכחים המעורבים בתאונה)', וכעת נמשיך לפרט את הפעולות- דבר דבור על אופניו:

 

  1. צילום הנזק שנגרם לרכב ולגוף-

כשהדבר אפשרי, מומלץ מאוד  לצלם את הנזק שנגרם לרכב מכמה זוויות צילום, וזאת כדי שניתן יהיה  בעתיד ולאחר תיקון הרכב להתרשם מעוצמת הפגיעה. באותה הזדמנות רצוי גם לצלם מספר תמונות של נזקי הגוף שנגרמו לצורך תיעוד הפגיעה עצמה, שכן ישנם סוגים רבים של פגיעות (לרוב שפשופים ומכות שטחיות), אשר עם הזמן מחלימות מבלי להותיר כל סימן. תמונות של הנזק עצמו יעזרו לנו בעתיד להוכיח את תביעתנו.
 
 

  1. קבלת הטיפול הרפואי הראשוני

לאחר פגיעה (חלילה) בתאונת דרכים יש לפנות לקבלת טיפול רפואי בבי"ח ללא כל דיחוי שהוא. לדבר חשיבות מירבית, שכן מעבר לדאגה לבריאות גופנו, חשוב שיהיה בידי הנפגע תיעוד של קרות התאונה. יש לפרט בפני המוסד הרפואי אליו נעשתה הפנייה, את אופן קרות התאונה, מיקומה, ושעת התרחשותה המדוייקת וכו'. כמו כן, חשוב שהנפגע ידגיש ויפרט בפני הגורם המטפל  מהן פגיעותיו ותלונותיו בעקבות התאונה, על מנת שגם לתלונותיו יהיה תיעוד. יש לוודא שהכל- כולל הכל- נרשם בדו"ח הרפואי, וכי הנפגע מקבל לידיו העתק של הדו"ח הרפואי שנערך. שימו לב, כל דבר שלא נכתב בדו"ח הרפואי חזקה שלא היה קיים בעת הפניה לטיפול רפואי. יהיה זה מאוד קשה להוכיח ולטעון בעתיד, שהנפגע סבל מנזק גוף שלא פורט בדו"ח הרפואי. במקרה כזה הנפגע עלול להיוותר ללא כל פיצוי, וזאת רק משום שדבריו לא נכתבו בפנייתו הראשונה לבית החולים. 
 

  1. הודעה במשטרה על קרות התאונה ('אישור משטרה')-

כשהדבר מתאפשר ובהזדמנות הראשונה, על הנפגע לגשת לתחנת המשטרה ולהודיע על קרות התאונה, וזאת כדי לקבל אישור מן המשטרה עם פרטיהם של כל מי שהיו מעורבים בתאונה, לרבות פרטי הרכבים ופוליסות הביטוח. לאישור זה יש חשיבות כפולה ומכופלת: ראשית, את האישור יש להעביר למוסד הרפואי שטיפל בנפגע לאחר התאונה, כדי  שהחיוב הכספי עבור הטיפול הרפואי שקיבל הנפגע ישלח ישירות לחב' הביטוח הרלוונטית ולא אל הנפגע (הסכם בין חברות הביטוח לקופות החולים). שנית, האישור מהווה תיעוד של התאונה ושל פרטי המעורבים בה. שימו לב! ללא האישור הזה, לא ניתן יהיה לקבל את הפיצוי מחב' הביטוח.
 
 

  1. רצף הטיפול הרפואי ותיעודו בכתב-

במרבית המקרים, נזקי גוף נוטים להתגבש רק כעבור חודשים רבים ולעיתים אפילו לאחר שנה מיום התאונה. לא ראי הנזק שאובחן ביום התאונה כראי הנזק שנבחן כשנה לאחר התאונה. לעיתים נזק שהיה קיים ביום התאונה מחלים או משתפר בחלוף הזמן, ולעיתים ההיפך הוא הנכון. ככל שפציעתו של הנפגע בתאונה קשה יותר, יהיה עליו לטפל בפגיעותיו ברצף זמן ארוך יותר. תיעוד הרצף הטיפולי בכל תחום רפואי הינו חשוב עד מאוד. הצגת רצף טיפולי לאורך זמן תעזור לנו להוכיח ולבסס את הפיצוי אליו אנו טוענים. לשם הדוגמא: ניזוק שנפגע בתאונה וטוען בתביעה שהוגשה לאחר שנתיים, כי הוא סובל מבעיות אורטופדיות קשות ברגליו, יידרש להציג בפני בית המשפט או מי מטעמו, פניות חוזרות ונשנות לרופאים המתאימים כמו גם טיפולי פיזוטרפיה. אילו טענה כזו לא תגובה במסמכים רפואיים כאמור, יטה בית המשפט או מי מטעמו שלא להאמין לטעות מסוג כזה . מכאן גם הצורך לוודא כי כל פניה לרופא, כל טיפול ו/או כל כל התייעצות, יזכו לתיעוד רפואי בכתב. אגב, גם אם ברור לנפגע כי אין לכאביו מענה רפואי, עליו לדווח על כאבים אלה לגורם הרפואי המוסמך (אפילו רופא משפחה), וזאת כדי שבעתיד יוכל לתמוך טענותיו- בדבר פיצוי הולם לכאבים אלה- בראיות מוצקות.


בעניין זה חשוב מאוד לציין, כי ישנו קשר ישיר בין מספר הפניות לקבלת טיפולים רפואיים ו/או בדיקות רפואיות אליהם פנה הנפגע, ובין סכום הפיצויים שיתקבל לאחר מכן מחב' הביטוח. הדברים נכונים בעיקר לגבי הכספים ששילם הנפגע בעבור הטיפולים והבדיקות הנ"ל, וכן לגבי הפיצוי בגין הכאב והסבל שנגרמו לנפגע בעקבות התאונה. מאידך, וכדי לנהוג כאנשים ישרים ואמינים (וכך גם להצטייר בעיני בית המשפט או מי מטעמו), כדאי לפנות לגורמים רפואיים בתדירות ובאופן הגיוני, כאלה שמתאימים לאופי הפגיעה ולטיפול בה.

 

 

 

נזכיר, כי נותר לנו לדון על עוד 6 פעולות שהכרחיות לביצוע לאחר קרות תאונת דרכים, ועליהן או על חלקן נדבר בשבוע הבא. מה שברור הוא שעדיף להתרכז בתפילה ובנהיגה בטוחה מאשר לשנן את הפעולות שצריך לבצע לאחר תאונה. יהי רצון שתנחנו למחוז חפצנו לחיים, לשמחה ולשלום! 

 

ניתן להפנות שאלות/תגובות אל כותב המאמר לפי הפרטים המופיעים מטה.

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או לכל ייעוץ מסוג שהוא, וכן אינו מהווה טיפול משפטי ו/או תחליף לטיפול משפטי מקצועי או אחר. המסתמך על האמור לעיל, עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד.

מילים חמות
לתיאום פגישת ייעוץ
צפיתם בכרטיס ביקור יוקרתי מבית אפליכארד